"Já nemám strach z ničeho. Kromě mámy." - Ron Weasley

27. září 2016 v 18:33 | Kristýna |  Knižní doupě

Název knihy: Harry Potter a prokleté dítě - část prví a druhá
Autor: J. K. Rowling
Nakladatelství: Albatros
Počet stran: 431
ISBN: 978-80-00-04429-3
Oficiální anotace a ukázka: ZDE

Nejočekávanější kniha roku je tu! Po osmé, byť o devatenáct let později, se opět vydáváme do světa, který je fanouškům o čarodějnickém učni jménem Harry Potter, který chtě nechtě musí čelit černokněžníkovi, jenž je posedlý rasovou ideologií, známý, jako by v něm sami žili.

Kniha Harry Potter a prokleté dítě u nás vycházela v průběhu víkendu, avšak knihkupectví Neoluxor si připravilo půlnoční prodej (Knihy Dobrovský to nazvaly půlnoční předprodej). Od soboty byl Harry Potter naskladněn do všech poboček, které měly v ten den otevřeno. (Některá internetová knihkupectví expedovala v pondělí.)
Vzhledem k tomu, že jsem celkem milovnice spánku, jsem si nechala koupi až na další den ráno.

OVŠEM!

Nic u mě není tak jednoduché, jak se na první pohled vypadá a tak jsem si dlouho říkala (myslím, že jsem to i zmiňovala v jednom z předchozích článků), že si osmou knihu o Harrym nepořídím. Mohl za to fakt, že jsem opět nevěděla, co mě čeká a jaké to ve skutečnosti bude. Ohromnou roli v tom také hrál výběr překladatele a styl, jakým je kniha psaná. (Nikdy jsem nic takového neviděla a nečetla, z toho důvodu jsem byla poněkud skeptičtejší.) Avšak Přítelkyně smrti mne přesvědčila, že bych měla vyzkoušet něco nového a nepoznaného... a tak jsem v sobotu odpoledne měla už svůj výtisk nejnovějšího dobrodružství doma a v neděli odpoledne jsem se poprvé ponořila do příběhu, který mi byl tolik známý a přesto byl odlišný od těch ostatních.V knihách o Harry Potterovi jsem se vždycky setkala s tím, že autorčin styl vyprávění byl daleko rozsáhlejší a obsáhlejší - její popisy a struktura kapitol vždy byla jako krásná horská dráha - než jsem zvyklá u jiných autorů. Vždy uvedla čtenáře do kapitoly, načež zmizela a prudce za sebou práskla dveřmi a nechala nás, abychom se s nastalou situací popasovali sami a když bylo po všem, objevila se, znovu nás vzala za ruku a vyvedla nás do další kapitoly, kde to mohlo celé začít znovu.

Když se v sedmé knize objevil jakýsi epilog v časové odmlce, kde vidíme naše hrdiny odrostlé / dospělejší, měla jsem pocit, že mám srdce někde v žaludku a je mi najednou trochu smutno - ve filmu jsem se tomu smála, protože to bylo lehce úsměvné a svým způsobem jsem na to byla připravená, takže jsem mohla držet emoce trochu na uzdě -, jistojistě jsem věděla, že chci, aby Harry pokračoval. Avšak autorka to uzavřela oním epilogem a já se s tím nějak smířila.

A pak najednou divadelní hra - podle některých fanoušků - senzační zpracování, dokonce jsou spokojeni i s obsazením a já musím jenom říct, že jsem nechápala jejich nadšení, avšak teď už to chápu...

Pokud se obáváte toho, že se Vám nebude scénář k divadelní hře zamlouvat, doporučuji, abyste si zkusili nejprve přečíst ukázku, na níž odkazuji na začátku článku, myslím, že Vám dá jasnou představu o tom, co si na Vás trojce autorů připravila. Děj je psán tak, že jsem měla pocit, jako bych prožívala celou hru s nimi - pochopitelně s hrdiny, které znám už takovou dobu -. Přiznám se, že autorka Harryho dětem a respektive dětem Rona a Hermiony a i Draca Malfoye, připravila opravdu nelehký úkol. Myslím, že vyrovnat se se vší tou slávou a hrdinskými činy svých rodičů, je velké břímě i pro dospělého.
A pak najednou začínají problémy, které zažívá snad každá rodina. Jeden z rodičů nerozumí svému dítěti a ono by přitom chtělo jenom trochu pochopení a snížení jakéhosi očekávání. Ne každé dítě bude kopií svého sourozence a bohužel to někteří rodiče nevidí nebo nechtějí vidět.

Vzhledem k tomu, že kniha je rozdělená na scény, je to dynamické čtení. Máte pocit, jako by se Vám v mysli celá kniha přehrávala, až skoro věříte, že je to zločin nechat knihu nedočtenou. Za neděli jsem stihla přečíst celou první část hry. (Věřte mi, že bych opravdu chtěla jít na nějakých pět hodin do divadla, sednout si a pozorovat celou hru...)
Výhoda tohoto zpracování příběhu je v tom, že díky právě podobě scénáře, se vyhnete obsáhlým autorčiným popisům, na které jsem narážela ze začátku článku. Obdivuji je, o tom není pochyb, avšak někdy méně je více.

Opravdu se bojím, abych skalním fanouškům nic neprozradila, co se děje týče, protože je to zajímavá myšlenka, ostatně ono tam bylo daleko více zajímavých myšlenek, ale nemohla bych ochudit skalní fanoušky Harryho o to potěšení se ponořit do nového příběhu.
Myslím, že si budete muset přečíst knihu sami, abyste mohli soudit klady a zápory, protože přeci jenom se nevyhnete tomu, abyste něco malého neprozradili... a tak i něco malého prozradím.

Jde o můj pocit, který jsem poprvé pocítila včera večer. Napadlo mě, že by bylo skvělé, aby se filmové studio pokusilo zfilmovat prokleté dítě. Bylo by to skvělé, kdyby se všichni ocitli na místě, které pro mě tolik znamená, avšak... pak mi došlo, že tím bych jenom rozvířila fakt, že Severus Snape už nemá svého herce a nevím, jestli bych zvládla, kdyby Severuse ztvárnil někdo jiný... a tak mám z toho trochu rozpačité pocity, kterých se nemohu zbavit...

Ani jsem si nemyslela, že bych v závěru knihy mohla uronit slzu, ale opravdu se tak stalo. Mohla za to velmi pěkná a dojemná scéna a tím, jak je celý příběh vystavěný, scénka, která mne chytila za srdce, byla opravdovou třešinkou na dortu.

Budu věřit, že se třeba ještě jednoho dne dočkám nějaké té knihy o Harry Potterovi, protože je to jako bych se vátila domů a je to příjemné. Mám pocit, že když otevřu knihu a vidím, jak jsou postavy spolu, nebo se teprve poznávají, jako by na mě čekala rodina...

Svůj podíl má na tom i překladatel - pan Petr Eliáš. Nebudu říkat, že jsem se toho neobávala, že bude Harryho překládat někdo jiný, než bratři Medkovi. Avšak musím se omluvit za své obavy a skepsi. Zvládl to bravurně a vycházel, jak sám uvádí i v závěru knihy, z překladů Vladimíra a Pavla Medkových. Podle jeho slov: "Bez nich by kouzelnický svět nebyl takový, jaký ho známe." * A já s ním musím jenom souhlasit.


* <citace z knihy Harry Potter a prokleté dítě, J. K. Rowling, strana 427, je použita jen pro účely tohoto článku.>


Opravdu doporučuji, ačkoli vím a uvědomuji si, že se to nejspíš nebude líbit každému, vzhledem k úpravě...ale uvidíte sami. Rozhodně nelituji, že jsem se pustila do neznáma.
Myslím, že si to brzy zopakuji.

A co vy? Četli jste? Máte to v plánu nebo se do prokletého dítete nebudete raději pouštět? Těším se na Vaše příspěvky.

Mnohokrát Vám děkuji, že jste dočetli článek dokonce, snad jste se u jeho čtení nenudili.

Budu se na Vás těšit u hodnocení knihy

Rukojmí


Vaše Kristýna
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Líbí se Vám v doupěti?

Ano. 88.2% (15)
Spíš ano. 0% (0)
Ne. 11.8% (2)
Spíš ne. 0% (0)
Vůbec. 0% (0)

Komentáře

1 Daisy Daisy | Web | 28. září 2016 v 8:58 | Reagovat

Já vim, že budu vypadat divně, ale čtu opravdu moc ráda, mám načteno během prázdnin přes 20 knížek a tak, ale Harry Potter to ne. Tyhle knížky já prostě bohužel nevyhledávám nu. I mě to mrzí, ale zkrátka mě to nebaví a raději se kouknu na maraton v TV :)

2 crazyjull crazyjull | Web | 28. září 2016 v 11:45 | Reagovat

Já jsem bohužel ještě nečetla ani jeden díl Harryho Pottera, takže to potrvá, než se k této knize dostanu. :D

3 Bestinblack Bestinblack | Web | 28. září 2016 v 14:09 | Reagovat

Stále čtu recenze na tuhle knížku, ale už od oznámení vím, že si jí stejně koupím i kdyby měla od každého jen jednu hvězdičku.  :)

4 Heaven Heaven | Web | 28. září 2016 v 16:31 | Reagovat

Třeba Romeo a Julie je taky hra a dá se číst úplně v pohodě (možná pro některé hůř vzhledem k zastaralému jazyku), takže by mi to nepřišlo až tak divné... Ale narozdíl od dalších dílů je to změna, to jo.
Myslím, že bude ještě chvíli trvat, než se k ní dostanu, ale ráda bych si ji přečetla, i když jsem trochu na vážkách, přeci jenom nastavovaná pokračování stojí někdy za nic... Ale 100 lidí 100 chutí, že :)

5 cincina cincina | Web | 29. září 2016 v 19:02 | Reagovat

Nečetla jsem, ale slýchávám na tenhle titul jak kritiku, tak i chválu:) Nevím, nevím, ještě uvidím, jestli je tohle kniha, kterou chci mít ve své sbírce:)

6 Medvěd Medvěd | E-mail | Web | 1. října 2016 v 16:25 | Reagovat

Nenenenene, nebudu to číst promiň :D, já to dostanu až na svátek a musím to mít úplné překvapení :D. Ale i tak věřím, že tvůj článek je poutavej jako vždy. Chválím za výběr knihy, která by mě určitě oslovila kdybych o ni nevěděl už dávno dopředu :D. Potom si to vše od tebe přečtu :).

7 Lauralex Lauralex | Web | 2. října 2016 v 12:50 | Reagovat

Harryho jsem sice četla, ještě na prvním stupni základní školy, líbil se mi, ale úplný Potterhead se ze mě nestal. Nicméně, asi pro mě prostě skončil posledním dílem a tohle číst nebudu. ;-)

8 Andey Andey | Web | 2. října 2016 v 19:22 | Reagovat

Knížku jsem poprvé viděla v knihkupectví. Myslela jsem si, že to posledním dílem uzavřela a pak jsem jednou v knihkupectví  tam ta knížka.
Já jsem nečetla ani jednu knížku o HP, ale viděla jsem jen filmy, tak ani tuhle knížku nemám v plánu číst.

9 Ronnie Sparks Ronnie Sparks | E-mail | Web | 3. října 2016 v 11:43 | Reagovat

Už abych ji měla doma. Každý o ní píše něco jiného, takže bych si na ní udělala svůj názor :-)

10 studentovo smetistě studentovo smetistě | E-mail | Web | 14. listopadu 2016 v 15:57 | Reagovat

Právě jsem dočetla. Byla jsem k pokračování dost skeptická, ale nakonec mile překvapená. Jestli se český překlad fakt vydařil, jak píšeš, možná se podívám i po něm (já byla posera a četla raději v originále)

Znám dost lidí, kteří závěrečnému dílu ani nedali šanci jen proto, že je to drama - jejich škoda.
Pravda, divadlo se čte trochu jinak, ale podle mě to ve finále stojí za to (zvlášť když se pak člověk může jít mrknout na představení) ;)

11 Alethea Alethea | Web | 25. prosince 2016 v 17:52 | Reagovat

Čítala som hneď ako to u nás v angličtine vyšlo :) Osobne som zvyknutá čítať divadelné hry a beriem, že to neznamená, že každý, ale skutočne nechápem, že práve toto môže niekomu vadiť. Mne skôr bili do očí niektoré veci, čo sa konkrétne týkali deja, ale aj napriek tomu som si knižku užila :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama